Урок 3. Соціальні чинники ризику «хвороб цивілізації»

Урок 3
Тема: Соціальні чинники ризику «хвороб цивілізації».


1. Загальні відомості
   Хворобами цивілізації називають ті хвороби людини, які виникли в результаті негативного впливу промислової та науково-технічної революцій на довкілля і саму людину.
   Колись людина найбільше страждала від травм і каліцтв, які призводили до передчасної смерті. Потім до смертей стали частіше приводити інфекційні захворювання. Сьогодні в економічно розвинених країнах людина вмирає завчасно через захворювання, які виникають в результаті малорухомого способу життя, незбалансованого харчування, частих нервових стресів, забруднення навколишнього середовища.

Всі ці захворювання можна поділити на декілька груп.
1 група. Серцево-судинні хвороби.
  Клас захворювань, які пов'язані з патологією серця або кровоносних судин, загальна назва захворювань системи кровообігу. До нах відносяться
- ішемічна хвороба серця (серцевий напад)
- інфаркт
- інсульт
- серцева недостатність
- атеросклероз судин 
- аневризма аорти
- порушення кров'яного тиску (гіпер та гіпотонія)
- порушення серцевого ритму
                                                      тощо
2 група. Ендокринні захворювання
   Клас захворювань, які виникають у разі порушення функції залоз внутрішньої секреції. Залози можуть виділяти гормони в надлишку, що супроводжується їх гіперфункцією (понад норму). В інших випадках залози можуть виробляти мало гормонів, тоді виявляється недостатність їх в організмі — гіпофункція (менше норми). До них відносять
- цукровий діабет
- захворювання щитоподібної залози (ендемічний зоб)
- відставання у фізичному та розумовому розвитку
- різні порушення менструальної функції
- немотивована агресія
- гігантизм або карликовість
                                                тощо
3 група. Захворювання обміну речовин
   У 21 столітті одними з найбільш розповсюджених є хвороби обміну речовин. І це не дивно. Адже більшість з нас ведуть малоактивний спосіб життя, зловживають жирною і нездоровою їжею. А що вже говорити про пристрасть до солодкого, алкоголю та їжі з категорії «фаст-фуд». У жінок хвороби, пов’язані з порушенням обміну речовин можуть бути викликані частими дієтами. До таких захворювань відносять
- ожиріння
- булемія
- розлади травного тракту (гастрит, язва, езофагіт)
- сечо-кам'яна хвороба
- дерматити (погіршення стану шкіри, волосся, зубів)
- алергія
- гіпо (нестача) та гіпервітамінози (надлишок вітаміну)
- авітаміноз (відсутність вітаміну)
                тощо
4 група. Онкологічні захворювання
   Онкологічні захворювання є однією з основних причин захворюваності і смертності в усьому світі. За останні 100 років за цими показниками онкопатологія перемістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. До основних онкологочних хвороб нашої держави відносять
- Рак молочної залози 
- Злоякісні новоутворення шкіри (меланома)
- Рак трахеї, бронхів, легенів 
- Рак ободової кишки і шлунку 
- Рак передміхурової залози 
- Рак тіла матки (папілома)
                            тощо
2. Соціальні чинники ризику хвороб цивілізації
   Спробуйте порахувати, скільки часу протягом дня ви активно рухаєтеся. Їдете до школи. Потім сидите на уроках. Добре, якщо є фізкультура — можна побігати. Після уроків — дорога додому, уроки, телевізор. Протягом дня ви мало рухаєтеся. Але ж ваш організм просто народжений для руху, і він страждає через малу рухливість.
   Брак руху призводить до порушення багатьох функцій організму і спричиняє захворювання, яке називають гіподинамією. Гіподинамія негативно впливає на опорно-руховий апарат, кровообіг, дихання, травлення, обмін речовин в організмі.

   Але брак руху є результатом того, що в нашому житті з’явилися машини, прилади, різна техніка — тобто досягнення цивілізації. Тому гіподинамія властива людям, що живуть в індустріально розвинених країнах.
   Слідом за гіподинамією йде інша пов’язана з нею хвороба — ожиріння.

   У сучасному світі кількість людей з надмірною вагою досягла мільярда! В Італії серед підлітків 36 % хворіють на ожиріння, у Греції — 31 %, в Іспанії — 30 %, у США — 27 %. У нашій країні кожному четвертому підліткові не завадило б схуднути.
  Чому ж ми маємо такі невтішні цифри? Річ у тому, що за жодним організмом їжа не бігає і не вмовляє її з’їсти. А людині в індустріальному суспільстві реклама повсякчас пропонує придбати щось із продуктів. І найчастіше це цукерки, шоколад, майонез, масло, морозиво, тобто продукти, багаті енергією, яку організм повинен обов’язково кудись витрачати. Отже, перш ніж щось з’їсти, подумайте, наскільки це вам корисно. Люди, які про це не думають, можуть отримати зайву вагу й ожиріння.

   Ще однією хворобою цивілізації є алергія. Століття тому алергічні захворювання траплялися вкрай рідко, а сьогодні в будь-якій лікарні є лікар-алерголог. У сучасному світі алергічні захворювання за своєю поширеністю займають третє місце після серцево-судинних та онкологічних, а в деяких екологічно несприятливих регіонах виходять на перше місце.
  Алергія теж пов’язана з розвитком індустріального суспільства, тому її й відносять до хвороб цивілізації.
  Алергія може виникнути через:
• забруднення навколишнього середовища;
• несприятливі соціальні умови;
• споживання різних лікарських препаратів;
• використання хімічних речовин у побуті, на виробництві, у сільському господарстві.
   Ці чинники призводять до того, що наша імунна система починає працювати зі збоями, у результаті чого і з’являються алергічні реакції. Проявляються вони по-різному. Часто це висипання на шкірі.
   До хвороб цивілізації належать і онкологічні захворювання, коли в організмі виникають пухлини. Основними соціальними чинниками розвитку таких хвороб є куріння, надмірне споживання алкоголю, забруднене навколишнє середовище, вплив на організм токсичних речовин.

3. Профілактика
   Як уберегтися від хвороб цивілізації? Передусім від них нас оберігає здоровий спосіб життя. Фізична активність, раціональне харчування, відмова від шкідливих звичок, загартовування — ось основні правила здорової людини.
  Для профілактики серцево-судинних, онкологічних захворювань, діабету, ожиріння треба вживати в їжу переважно екологічно чисті продукти, використовувати для пиття тільки чисту воду.


Ще декілька правил профілактики хвороб цивілізації:
• займайтеся фізичними вправами щодня;
• підтримуйте нормальний режим праці та відпочинку;
• дотримуйтеся помірності в їжі, підтримуйте нормальну вагу тіла;
• не піддавайтеся руйнівній дії негативних емоцій;
• пам’ятайте, що освіта й інтелектуальна активність сприятливо впливають на здоров’я, тому завантажуйте мозок інтелектуальними заняттями.

4. Домашнє завдання
1) Зробити конспект
2) Виконати тестові завдання
Код доступу 848917
посилання
join.naurok.ua

Увага!!! Тест активний до 12 квітня до 18.00

Немає коментарів:

Дописати коментар