Урок 7. Законодавство України у сфері протидії епідемії ВІЛ-інфекції

Урок 7
Тема: Законодавство України у сфері протидії 
епідемії ВІЛ-інфекції 
1. Загальні відомості
    ВІЛ-інфекція — це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини. Вірус вражає імунну систему, порушує захисні функції організму та поступово робить його беззахисним перед іншими інфекціями та захворюваннями.
   У здоровому організмі в разі потрапляння чужорідних тіл, вмикаються захисні функції імунної системи. Першими реагують Т-лімфоцити: розпізнають, що саме потрапило до організму, і передають інформацію про це В-лімфоцитам. В-лімфоцити синтезують антитіла, які борються з чужорідними антигенами. 
   ВІЛ же вражає Т-лімфоцити, а якщо конкретніше — клітини CD4. Імунітет людини просто не знає, що йому треба відповісти на загрозу і як це зробити. Без імунітету людина лишається беззахисною перед будь-якою інфекцією.
   На сьогодні епідемічна ситуація характеризується високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції серед представників різних груп населення, насамперед осіб, які належать до групи підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, переважним ураженням осіб працездатного віку, нерівномірним поширенням та зміною основного шляху передачі ВІЛ з парентерального на статевий. Епідемія ВІЛ-інфекції є чинником негативного впливу на працездатне населення України та призводить до негативних соціально-економічних наслідків.
    Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За оцінними даними, на початок 2020 р. в країні проживало 244 000 ВІЛ-позитивних людей. Кожен сотий громадянин України у віці від 15 до 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників серед країн регіону.
  За даними Європейського центру з контролю та профілактики захворюваності та Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я, регіон Східної Європи та Центральної Азії, до якого територіально належить Україна, єдиний у світі, де продовжує зростати кількість нових випадків ВІЛ-інфекції та смертей від СНІДу. Лише за січень 2020 р. в Україні офіційно зареєстровано 1 268 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 322 пацієнтів діагностовано СНІД, а 176 людей померли від СНІДу. Кількість людей, які живуть з ВІЛ та перебувають під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я, становить понад 129 тис. осіб. 

    Найвищі рівні захворюваності на СНІД зареєстровано в Одеській (58,9 на 100 000 населення), Дніпропетровській (42,9), Миколаївській (28,5), Донецькій (20,3), Херсонській (17,7), Київській (16,7) областях.


2. Законодавство України у сфері протидії ВІЛ/СНІДу
   Питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні є одним із пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов’язань.
   Наразі чинними у сфері захисту від ВІЛ/СНІДу в Україні є наступні документи:
1) Закони України
- Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення 
- Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення 
- Основи законодавства України про охорону здоров'я
- Про захист населення від інфекційних хвороб
- Про донорство крові та її компонентів

2) Укази Президента
- Про вдосконалення державного управління у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу в Україні
- Про додаткові невідкладні заходи щодо протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні
- Про заходи щодо забезпечення захисту прав і законних інтересів дітей

3) Постанови Кабінету Міністрів України
- Деякі питання протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу
- Про розмір щомісячної державної допомоги дітям віком до 16 років, інфікованим вірусом імунодефіциту людини або хворим на СНІД
- Питання запобігання та захисту населення від ВІЛ-інфекції та СНІД
- Про утворення Українського фонду боротьби з ВІЛ-інфекцією і СНІДом

   Ці документи регламентують заходи профілактики, лікування та дослідження на ВІЛ/СНІД. Роздивимося деякі моменти детальніше.

Тестування на ВІЛ/СНІД
   Суть тесту на ВІЛ полягає в тому, що він реагує на достатню кількість антитіл у крові, які виробляються в організмі протягом певного часу при наявності вірусу. Даний період становить 3-6 місяців після інфікування.
    Якщо під час такого дослідження тест покаже позитивний результат, слід пройти додаткові (підтверджуючі) тести. Тільки після цього лікар може стверджувати наявність ВІЛ-інфекції у людини.
     Для виявлення антитіл до ВІЛ в Україні використовують два види тестів: 
1) Експрес-тести (швидкі тести), які дозволяють без використання спеціального обладнання отримати результат через 15-20 хвилин. Для даного тесту кров береться з пальця. 
2)  ІФА-тести проводяться тільки в умовах спеціальних лабораторій. Для цього використовують венозну кров. Тестування проводиться добровільно, за особистим бажанням людини. 
    Експрес-тести можна зробити на базі громадських організацій, які займаються профілактикою ВІЛ, в мобільних амбулаторіях. Такий тест також можна придбати в аптеці і зробити його самостійно або за допомогою соціального працівника. 
   Кров на ІФА-дослідження можна здати в лікувальних установах, в тому числі в Центрах СНІДу.
Лікування ВІЛ/СНІДу (Антиретровірусна терапія)
   Антиретровірусна терапія (АРТ) є невід'ємним компонентом програми надання комплексної медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ.
     Метою АРТ є максимальне пригнічення розмноження ВІЛ в організмі,  відновлення функції імунної системи, продовження та підвищення якості життя ВІЛ-інфікованих людей. 
     Принципи лікування:
АРТ приймається пожиттєво;  
Прийом препаратів не можна переривати;
Необхідно суворо дотримуватися часу та дозування прийому препаратів;
Необхідним є лабораторний контроль за проведенням лікування та соціально-психологічна підтримка прихильності до лікування.
    В Україні антиретровірсні препарати є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються безкоштовно. Пройти тестування та отримати терапію можна у закладах охорони здоров'я, обласних та міських СНІД-центрах та кабінетах довіри. 
    АРТ в Україні надається згідно з Клінічним протоколом антиретровірусної терапії ВІЛ-інфекції у дорослих та підлітків, затвердженого наказом МОЗ Україні від 12.07.2010 № 551 та Уніфікованим клінічним протоколом первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги дітям «ВІЛ-інфекція», затвердженим наказом МОЗ Україні від  24.02.2015 № 92.

Дослідження з питань передавання ВІЛ від матері до дитини в Україні
   Україна з 2000 року підтримує стратегію профілактики передавання ВІЛ від матері до дитини (ППМД) ВООЗ/ЮНІСЕФ/Фонду народонаселення ООН та реалізує заходи за чотирма основними компонентами програми:
первинна профілактика серед жінок;
профілактика небажаних вагітностей у ВІЛ-позитивних жінок;
профілактика передавання ВІЛ від матері до дитини;
лікування і підтримка жінок, які живуть з ВІЛ, та їхніх сімей.
    Програма ППМД є чи не найуспішнішою серед усіх програм з протидії ВІЛ/СНІДу в нашій державі. За 18 років частота передавання ВІЛ від матері до дитини (ЧПМД), за даними аналізу, знизилася майже у 8 разів — з 27,8% у 2001 року до 3,6% у 2019.

Обізнаність населення про епідемію ВІЛ в Україні
    Важливими є заходи профілактики з боку доржева щодо обізнаності людей у питанні ВІЛ-інфекції. Запущено численні програми, які виконуються через заклади освіти всіх рівнів, медичні заклади та засоби масової інформації. 
   Пропонуємо вашій увазі результати комплексного дослідження, здійсненого соціологічною компанією GFK Ukraine на замовлення Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH з метою оцінити знання, ставлення і поведінкові установки населення України щодо ВІЛ/СНІДу. Дослідження є всеукраїнським за охопленням, із особливою увагою до двох фокусних регіонів проекту — Дніпропетровської та Запорізької областей, а також молоді (15–24 рр.). Всього було проведено 2 260 інтерв’ю у листопаді 2019 р.
    Дослідження демонструє останні тенденції громадської думки щодо проблеми ВІЛ/СНІДу в Україні та допомагає оцінити результативність Всеукраїнської інформаційної кампанії «Не дай СНІДу шанс!», яку з 2009 р. успішно впроваджує GIZ у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України та Центром громадського здоров’я МОЗ України.
   За результатами дослідження, 2019 р. значно зменшилася кількість людей, які ніколи не тестувалися на ВІЛ: 58% населення України порівняно із 64% у 2017 р. Також 2019 р. зросла кількість людей, які протестувалися у сімейного лікаря (із 5% у 2017 р. до 10% у 2019 р.).
   Хоча спостерігаються значні позитивні зрушення в обізнаності громадян стосовно шляхів передавання та способів захисту від інфікування ВІЛ, лише 50% населення України проявили б ініціативу і запропонували новому партнеру використовувати презерватив.
   Варто зазначити, що серед населення України респонденти, які отримували інформацію про кампанію «Не дай СНІДу шанс!» протягом останніх 12 місяців, частіше за тих, хто не отримував такої інформації, говорили, що вони: стали обережнішими в інтимних стосунках (17% проти 8%), більше цікавилися питаннями захисту від ІПСШ (15% проти 9%), протестувалися на ВІЛ (5% проти 2%), попросили партнера перевіритися на ВІЛ (3% проти 1%).


3. Домашнє завдання
1) Зробити конспект
2) Виконати тести за темами 6-7
Код доступу 837963
посилання
join.naurok.ua


Увага!!! Тест активний до 9 травня до 12.00

Немає коментарів:

Дописати коментар